Kompresory stomatologiczne i ich podstawowe parametry

Gabinety stomatologiczne nie mogą się w dzisiejszych czasach obejść bez sprężonego powietrza. Zapewniają je kompresory, które raczej nie kojarzą się z takimi miejscami i przez to też wiedza o nich jest dość ograniczona, także wśród dentystów. Nie jest to jednak temat, który wymagałby doktoratu z inżynierii jakiejkolwiek.

Wszystkie kompresory stomatologiczne napędzane są energią elektryczną i podłącza się je po prostu do gniazdka. Trzeba tu jednak uważać, ponieważ mniejsze kompresory spokojnie radzą sobie z napięciem, które dostępne jest w większości gniazdek w całej Unii Europejskiej. Mowa oczywiście o gniazdkach z napięciem 230V, z których korzystamy na co dzień. Większe kompresory stomatologiczne wymagają jednak tak zwanej siły, czyli napięcia 400V wykorzystywanego przez sprzęt o większej mocy, na przykład kuchenki elektryczne lub systemy elektrycznego centralnego ogrzewania. Linia o takim napięciu nie jest standardowo podłączana do budynków mieszkalnych czy biurowych, więc trzeba się o to z odpowiednim wyprzedzeniem postarać, jeśli realnie jest taka potrzeba.

Istnienie realnej potrzeby należy tutaj podkreślać, ponieważ kompresory wykorzystywane w stomatologii dzielą się przede wszystkim na kompresory jednostanowiskowe i dwustanowiskowe. Można w skrócie mówić, że są to kompresory stomatologiczne małe i duże. Kompresory małe w zupełności radzą sobie ze zwykłym napięciem. Siły potrzebują kompresory duże.

Kompresory stomatologiczne małe posiadają zbiornik powietrza o wielkości standardowo 20 litrów i są w stanie wyprodukować 70 litrów sprężonego powietrza w czasie minuty pracy. Jest to ilość zupełnie wystarczająca dla jednego stomatologa. Oczywiście istnieją tutaj modele trochę większe i trochę mniejsze, które będą się włączały trochę częściej lub trochę rzadziej i pojawi się też różnica w cenie. To jest jednak ogólnie przyjęty standard.

Kompresory stomatologiczne duże posiadają najczęściej po prostu podwojone parametry kompresorów małych, by były w stanie równocześnie obsługiwać dwa unity stomatologiczne. Ich wykorzystanie jest dobrą inwestycją, ponieważ kompresory dwustanowiskowe są zdecydowanie tańsze od dwóch kompresorów jednostanowiskowych i wymagają tylko połowę uwagi w stosunku do tego, ile czasu trzeba poświecić na konserwację dwóch osobnych urządzeń. W praktyce jest to nawet mniej problemów, bo czym większy zbiornik na sprężone powietrze, tym rzadziej wymaga on usuwania skroplin.