Asystory stomatologiczne i ich niezbędne właściwości, które bywają pomijane przez nabywców

Wszyscy stomatolodzy wiedzą, że asystory stomatologiczne powinny być wykonane w taki sposób, by łatwo nimi było podjechać do pacjenta i by dzięki temu zapewniały wygodną przestrzeń roboczą dla przygotowywania różnych substancji czy po prostu odkładania narzędzi. Zazwyczaj w oparciu o tę właśnie właściwość wybiera się asystory stomatologiczne do swojego gabinetu. Do tego dochodzą jeszcze takie elementy, jak oczywiście wielkość asystora oraz jego kolorystyka i ogólnie rozumiana estetyka, bo w końcu jest to element wyposażenia miejsca, gdzie będzie się pracowało z ludźmi. Nie musi być przepiękny, ale musi się wpisywać w ogólną estetykę gabinetu. Nie jest to bynajmniej próżność czy kwestia nieważna.

Często jednak zapomina się o bardzo wielu mniej oczywistych kwestiach, które pojawiają się potem w praktyce korzystania z asystora. Wiemy na przykład, że asystory stomatologiczne muszą mieć blaty, które nie tylko będą miały właściwości antypoślizgowe, ale dodatkowo jeszcze będzie można je łatwo czyścić i nie będą wchodziły w reakcje ani z odczynnikami używanymi w pracy dentysty, ani tym bardziej z materiałem biologicznym, który może się na nich pojawić. Nie pamiętamy już zwykle jednak, że podobnymi właściwościami musi cechować się także reszta przedmiotu.

Asystory stomatologiczne to sprzęt duży lub bardzo duży. Z tym większym jest zazwyczaj w praktyce mniej problemów, ponieważ nie podjeżdża nim się zwykle do pacjenta i wykorzystuje się go też w znacznie mniejszym stopniu do pracy na nim. Jest to prostu za duży i nieporęczny do tego celu. Mniejsze asystory stomatologiczne to już zupełnie inna bajka, ponieważ one są stworzone do brania udziału w bezpośrednich walkach o zdrowie pacjenta. Oznacza to, że całe mogą się zachlapać różnymi substancjami, a jeśli podjeżdżają bardzo blisko pacjenta, jest też możliwość, że spadnie na nie odrobina krwi lub śliny. Nie jest to powód do paniki, ale trzeba wiedzieć, że jeśli projektant asystora za bardzo postarał się o jego ładny wygląd i stworzył na przykład dużo katów prostych czy zakamarków, gdzie może zbierać się brud, może stanowić to spore zagrożenie w długiej perspektywie czasowej. Na pewno utrudni to czyszczenie. Co warto podkreślać, takie problemy często powodują różnego rodzaju narożniki i zabezpieczenia mające chronić asystory stomatologiczne przed uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku zderzeń z innym sprzętem. Wyświadczamy sobie nimi niedźwiedzią przysługę.